Halı nasıl temizlenir? Halıyı uzun yıllar kullanmanın sırları

Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde temizliği günlük periyotta elektrik süpürgesi ile yapmak, ayrıca daha uzun periyotlarda da profesyonel temizlik yaptırmak gerekir.

Bu temizlik sırasında dövme, çırpma gibi sert darbelerden ve zararlı kimyasallardan kaçınılmalıdır. Elektrik süpürgesi ile temizlik halının tüylerinin yönüne paralel ve yavaş hareketlerle yapılmalıdır. Halının üzerindeki lekeler ve döküntüler anında ve doğru şekilde müdahale edilirse giderilebilir. Leke, hemen elektrik süpürgesinin en küçük ucu ile en yüksek emiş seviyesinde emilmeli, yada fazlalığı sert bir kaşık veya keskin olmayan bir bıçak ile alınmalı, lekenin cinsine göre kullanım kılavuzunda önerilen leke çözücüler yardımıyla, belirtilen uygulamalar kapsamında temizlenmeli ve sonra mutlaka durulanmalıdır. Nemin fazlası elektrik süpürgesi ile veya emici bir bez yardımıyla tamponlanarak alınmalıdır. Aksi takdirde nemli ve/veya şampuanlı kalan yer daha fazla kir tutar.

Temizlikte fazla şampuan ve su kullanımından kaçınılmalıdır.

Eğer bir leke çıkarıcı kullanılması gerekiyorsa, önce halının görünmeyen bir köşesinden denenmelidir. Temizlik malzemeleri seçilirken içeriği belli olmayan yada ciddi bir firma garantisi içermeyen markalar tercih edilmemelidir.

Çoğunluk basit lekelerin temizliğinde kaliteli bir halı şampuanı yeterli olabilir. Temizleme işleminin sonunda havlar dik duracak şekilde fırçalanmalıdır. Kesinlikle halılar yıkanmamalıdır. Yıkanmış ya da herhangi bir nedenden dolayı ıslanmış ise hızlı ve düzgün şekilde kurutulmalıdır. Halıların yıkanması ve/veya su basması hallerinde halının deformasyonu ile ilgili tüketici hak talep edemez.

Uzun süre eşya altında kalan kısımların ezilmesini önlemek için eşyalar zaman zaman yer değiştirilmeli i sivri uçlu ayakların altına bir pet konulmalıdır. Halı uzun süre direkt güneş ışığı ile temas ettirilmemelidir. Soba, radyatör v.b. zarar verici yüksek sıcaklıklarla yakın temas ettirilmemelidir. Halının havlarının, buklelerinin yönü kullanıldığı mekandaki insan trafiğinin yürüme yönüne paralel olmalıdır.

Gölgelenme (Shading): Üretimden kaynaklanan bir hata değildir. Çoğunlukla zeminin düzgün olmaması nedeniyle halı yüzeyinde ışığın optik olarak farklı yansımasına paralel gölgelenmeye yol açtığı belirlenmiştir. Nadiren oluşan bu gölgelenme üretin hatası olmayıp garanti kapsamı dışındadır. Halının kullanılan ve kullanılmayan yerleri arasında fark olması kaçınılmazdır. Düzenli bakım bu olumsuz görüntünün ortaya çıkmasını geciktirir.

Ham madde cinsine bağlı olarak hav çıkması olağandır. Düzenli yapılan süpürme işlemi ile ve zaman içinde bu durum azalacaktır. Ürün tasarlanırken hav çıkmayan ürünler de olduğu da unutulmamalıdır. Tam anlamıyla lekelenmez özellikte halı üretimi mümkün değildir. Herhangi bir lekeleyici madde halıya döküldüğünde hemen ve uygun şekilde müdahale edilmez ise renkte ya da halı yüzeyinde deformasyon kaçınılmazdır.

 

Kaynak: Dinarsu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir